Plemeno týdne: Appaloosa

7. března 2011 v 20:40 | Mia |  Plemena světa
Tak dneska se podíváme na plemeno Appaloosa =)) V ČR to není moc známé plemeno..

Appaloosa. Hrdý kůň, proslulý svou otužilostí, tvrdostí a nesmírnou inteligencí...

Původ a historie

V historii se s tímto plemenem setkáváme poprvé v 18. století v místech, kde se stýkají hranice severoamerických států Oregon, Washington a Idaho. Za první opravdové chovatelé jsou považováni indiáni kmene Nez Percé, kteří první koně odkoupili od španělských dobyvatelů. Své jméno dostaly appaloosy podle řeky Palouse, v jejímž údolí byly vyšlechtěny. Byly by (jako další indiánští koně) jistě odsouzeny k záhubě, kdyby nebylo jejich atraktivně skvrnité srsti, díky níž zaujaly skupinu nadšenců, která plemeno znovu vyšlechtila a tím i zachránila.

Popis plemene

Současná appaloosa je dobře nasvalený kůň, s výrazným kohoutkem. Základním znakem je krátká, řídká hříva se slabě ožíněným ocasem. To sloužilo hlavně kvůli pohybu v nízkých křovinách, kdy se žíně nezamotávaly do křovin.
Celé tělo je spíše čtvercového rámce - krátká a silná záď (stopy křížení s quarter horse) a hluboký hrudník. Končetiny díky výrazným kloubům mohou působit robustně.
Kohoutková výška se v dnešní době pohybuje kolem 147 - 150 cm, i když dřív měly cca o pět centimetrů méně.
Charakteristické je bělmo kolem celé duhovky a pestré zabarvení srsti a černobíle pruhovaná kopyta, jež vynikají zejména svou tvrdostí.
Rozlišujeme pět základních zabarvení, i když neexistuje pravidlo, přesně rozlišující rozmanitost skvrnitosti appaloos. Jsou to:

  • Leopard - bílá srst je na zádi a bedrech pokrytá tmavými vejčitými skvrnami. Někdy
používáno označení tygr nebo hermelín

  • Sněhová vločka - opak leoparda, kdy je tmavá srst pokrytá bílými skvrnami po celém těle,
nejhustější jsou skvrny na zádi

  • Mramor - skvrny jsou po celém koňském těle. Tmavé tečky jsou na bílém podkladě

  • Jinovatka - drobné bílé skvrnky na tmavém podkladě. Skvrny postrádají pravidelnost a jsou větvené

  • Plášť - bílá plocha, roztahující se od zádi až ke kohoutku.

Někdy se udává ještě šesté označení srsti. Jedná se takzvané dešťové kapky, kdy má kůň po sobě skvrny, připomínající slzy. Toto zabarvení je velice neobvyklé. Pravé appaloosy se vybarvují až v dospělosti.

Charakteristika

Jedná se o velmi skromné, učenlivé koně s dobrou obratností a silnou vazbou na člověka. Jsou úžasně přizpůsobiví a rychle se učí novým věcem. Mají dobrou prostorovou orientaci a jsou velice samostatní.

Využití

Dnes se využívají hlavně pro westernové disciplíny. Bohužel díky křížení s quarter horses jsou dnes místo appaloos k vidění různí skvrnití honáčtí koně a charakteristické znaky se tím tak rychlým tempem stírají

Zajímavost

Z appaloos byly vyšlechtěny dva typy koní. Jedná se o Appaloosa sport horse, což je jezdecký sportovní kůň v barvách appaloosa (uplatňuje se hlavně v drezúře a parkurech) a potom Araappaloosa, kde se jedná o křížence arabů a appaloos, čímž se spojila atraktivní barva appaloos a výjimečné vlastnosti arabů. U araappaloos se nejedná o plemeno v pravém slova smyslu.

Galerie:

Tk pa a doufám že se článek líbil =))*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama