Sport: Pólo

19. června 2011 v 19:38 | Mia |  Zajímavosti o koních :)
Tak jsi povíme něco o Pólu =)

Pólo patří mezi kolektivní jezdecké sporty. Na hřišti o rozměru 274 x 146 m hrají dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních. Hlavním úkolem je dostat pomocí pálky míček do branky protihráče. Zápas se dělí na úseky, tzv. čaky, které trvají 7 minut, mezi nimi nastávají krátké přestávky. Většinou se odehrají 4 úseky, ale může jich být až 8. Na kratších stranách jsou branky dlouhé 7,63m, u kterých jsou brankoví rozhodčí.
Koňské pólo je jedním z nejstarších týmových sportů na světě. Vzniklo před 2500 lety a od té doby se téměř nezměnilo. První hra je dokladována z roku 600 před našim letopočtem, hrálo se již v Persii za dob krále Daria. Zmínky o podobné hře byly objeveny i v Tibetu. V 16. století našeho letopočtu se pólo dostává i do Indie, je také známo v Číně a Japonsku.
Ve svých počátcích to byl velmi krutý sport, míček nahrazovaly hlavy hráčů. Pólovyžaduje obrovskou disciplínu a bojovnost, proto je oblíbeným sportem u vojáků. V 50. letech 19. století byly založeny v britských koloniích v Indii první kluby. Za nejstarší klub je považován klub v Kalkatě. V 19. století se pólo dostává i do Velké Británie. Od počátku byl tento sport velmi populární mezi vysokou šlechtou a i v současnosti se těší velké oblibě některých prezidentů. V Anglii pólo dodnes hrají všichni členové královského dvora.
V dnešní době patří mezi výborné hráče póla Argentinci, kteří mají dobré zázemí vchovatelských stanicích a výborných koní. Nejlepší argentinští hráči vyrůstají především z malých chlapců žijících na farmách, kde se již od útlého dětství účastní hry póla.
Pravidla póla jsou velmi přísná. Hru hraje 8 hráčů, které sledují 3 rozhodčí. Rozhodčí musí odpískat faul dříve, než se stane. Pokud by došlo ke srážce koní, hráči by mohli být smrtelně zraněni. Míček je dnes již vyroben z plastu, váží jen 130 gramů, ale dokáže nabrat obrovskou rychlost až 200 km za hodinu. Dřevěnou pálku je povoleno držet jen v pravé ruce a váží od 1,5 - 2,5 kg záleží na výšce hráče. Hráči musí mít vysoké boty, helmu, chrániče kolen a bílé kalhoty. Je kladen velký důraz na bezpečnost jak hráčů, tak koní a diváků. Pokud kůň přijde o svoji bandáž, hra se přeruší. Pokud z koně upadne hráč, hraje se dále.
Každý hráč má více koní. Nejvýkonnějšího koně si nechá na poslední úsek, který bývá stěžejním. Koně jsou kříženci argentinských criollos a anglických plnokrevníků, jsou nazývání pólo pony. Jako plemeno ale neexistují, jejich typické vlastnosti by měly být rychlost a obratnost. V pólu jsou pořádány mezinárodní zápasy, např. Argentine Open, World Cup, Gold Cup, Polo World Champioship a Windsor Park International. Koňské pólo patřilo původně k olympijským sportům, ale naposledy se na olympijských hrách objevilo v roce 1936.
polo.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikesh Nikesh | Web | 4. července 2011 v 21:49 | Reagovat

Awojky..chtěla bych se zeptat jestli se chceš teda spřátelit :D

2 mia-kone mia-kone | 5. července 2011 v 16:22 | Reagovat

[1]: Ahoj, jj ráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama